DOF   Dansk Orienterings-Forbund COWI Hovedsponsor: TRIMTEX

Landsholdenes program 2016

Af: Helge Lang Pedersen, Eliteudvalget
Glæd dig til alle oplevelserne

Maja Alm - vi krydser fingre lørdag aften

Maja Alm - vi krydser fingre lørdag aften
(Foto: Tutzon)

Traditionen tro har Eliteudvalget fremstillet et program for landsholdenes aktiviteter i 2016. Følg linket nedenfor og få alle informationer om, hvor og hvornår landsholdsaktiviteterne afholdes, hvilke terræntyper, de løber i og hvilke forventninger vi har.

Er der noget bedre at foretage sig på en iskold januardag langt fra sæsonen end at planlægge rejserne til juniorernes VM i de Schweiziske alper, vores fantastiske seniorers præstationer ved den vestsvenske skærgård eller vores yngste landsholdsløberes tur til det sydøstlige Polen.

I årets bestseller indgår naturligvis også endnu et tilbageblik på de fantastiske dage ved VM i Skotland. Læs Morten Lassens betragtninger og gense trackingen og TV-produktionerne fra de historiske dage for dansk orientering.

Og husk så at være klar ved skærmen kl. 20:00 lørdag aften, når Sport 2015 ruller over skærmen. Vi skal sidde og heppe på Maja Alm, der er nomineret til både Årets Sportsnavn og BTs Guld.


Se mere: http://landshold.do-f.dk/elite/Pdf/Landsholdsprogram2016.pdf


DOF Akademiet 2017
Årets store uddannelsesdag afvikles i Ringe lørdag d. 14. januar med masser af gode tilbud til dig og din klub
Er du ny juniorlandstræner i DOF?
Juniorlandstræner Jesper Stamp har valgt at opsige sin stilling ved årets udgang, da andre muligheder har åbnet sig uden for forbundet
Ny redaktør til Orientering
Henrik Rindom Knudsen bliver ny redaktør på magasinet Orientering
Jesper Stamp stopper som juniorlandstræner
Juniorlandstræner Jesper Stamp har fået nyt job udenfor sporten, og har derfor opsagt sin stilling i DOF
Orienteering Achievement of 2016 Repræsentantskabsmøde 2017 Plan 2017-2020 er klar til godkendelse Trænerseminaret 2016 afviklet med succes Juniorlandsholdet 2017 er udtaget Seniorlandsholdet 2017 er udtaget

Opslagstavlen

Låge nummer 8: Nordjysk 2-dages Låge nummer 7: Sjællandssprinten Anmeldelse af Klub- og Stafetsamarbejder Låge nummer 6: Divisionsfinalen Låge nummer 5: Danish Spring